MAKSAT GÜNDEM OLSUN
Nuri BAYRAM

Nuri BAYRAM

Nuri Bayram

MAKSAT GÜNDEM OLSUN

Geçtiğimiz günlerde Ağrı Sivil Toplum Platformu 17. Başkanlar kurulu toplantısını yaparak bir bildiri yayınladı. 

Astop yayınladığı bildiride çocuk gelin olayını ele alarak, Ağrı’nın bu konuda ilk sırada olmasını eleştirdi ve yapılabilecek her mücadelede devletin yanında yer alacaklarını söyledi. 

Ağrı için bir araya gelmiş olan STK'lar, gecenin bir yarısında bir yerde toplanarak Ağrı'yı konuşuyorlar.

İşin bu kısmı ve biraraya gelebilme olgusu her şeyden güzel ve anlamlı geliyor insana.

Ağrı gibi bir yerde üç kişi kahvede biraraya gelemezken, farklı amaçları taşıyan 52 STK'nın bir araya gelmesi önemsenecek bir olay. 

Astop’un, bu birlikteliği bazen eleştirilebiliyor. Bazen rakip STK'lar, bazense köşe yazarları tarafından yapılan bu eleştiriler elbetteki dikkate alınmalı.

Ancak, Ağrı'da yazdığı köşe yazarları ile yol gösteren Deniz Budak, eleştirisel bakış açısını hiç bozmadan, ASTOP'un son bildirisini de eleştirmiş. Sanırım eleştiriyi kendine huy edinmiş.

Deniz Budak'ı severim, yazılarını okurum. Bir çok görüşüne katılmamak elde değil. Ancak Astop konusunda ne kadar yetersiz bilgiye sahip olduğu her halinden belli. 

Astop'un son bildirisini "Gündem yaratmak için yapılmış bir bildiri" olarak yorumlamış ve devamında " Kaç kişiye ulaştı ki bu bildiri. Amacının dışında" gibi bir ifadeye yer vermiş.

Deniz Bey, eğer ki sen okumuş ve buna bir köşe yazısı yazmışsan, Astop'un bildirisini eleştirecek kadar düşünmüş, zaman ayırmışsan, emin ol ki senin köşe yazılarından çok daha fazla okunmuştur. Doğal olarak çok daha fazla kişiye ulaşmıştır.

Astop elbette ki çocuk gelin sorununu tek başına çözemez. Koca devlet onca imkan ile çözememişken, senin bunu Astop'tan beklemen başlı başına işgüzarlık. Astop bana kalırsa çok doğru bir hamle yaparak, bir farkındalık oluşturdu. Sen ve senin gibilerde bu sayede Ağrı'nın çocuk gelin sorunu olduğunu da öğrendi.

Birde Deniz Bey'in daha ilginç bir tespiti var. "Astop yol haritası çıkarmamış" diyor ve ekliyor. "Tuik verilerini internet sitesinden indirmişler okumuşlar" diyor. Deniz bey üzüm yemek yerine bağcıyı dövmek kolay elbette.

Tuik verilerine ulaşabilecek başka kaynaklarınız varsa, bizde faydalanabiliriz. İnternet üzerinden indirmesinler de nerenden ulaşsınlar. Yol haritasına gelince. Şahsen ben esasen sizin köşe yazınızda yol haritasını görmek isterdim. 

Sizde her şekilde bir yol haritası önerisinde bulunabilirsiniz. 

Bu güne kadar hiç bu konuya köşe yazılarında değinmemişken, nereden çıktı şimdi bu Astop'u eleştirmek.

Dedim ya Deniz Bey’in amacı biraz üzüm yemek değil gidip o bağcıyı dövmek. Hem döverken bağcının elini kolunu bağlayıp öyle dövmeye kalkmış. 

Naçizane fikrim, bir sonraki köşe yazınızda Astop gibi bir birlikteliği anlatın ve Ağrı'nın çıkış yolunun böyle birlikteliklerde olduğunu aktarın.

Tamam özür dilemeyin...

Yanlış anladım, kusura bakmayın hiç demeyin...

Bir yol haritası çıkarında, kamuoyu yol haritasını sizden öğrensin...

Tabi bir sorun var. Dediğiniz gibi önerileriniz kaç kişiye ulaşır?

Ama yinede yazın, sizde gündem yaratmış olursunuz...

Kalın sağlıcakla. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum